Logopedija se bavi prevencijom, dijagnostikom i terapijom poremećaja govora, glasa, jezika, gutanja, slušanja, čitanja, pisanja i svih oblika komunikacije.
Kada je vrijeme za prvu posjetu kod logopeda, pitanje je sa kojim se susreću mnogi roditelji. Odgovor je prilično jednostavan, ako imate bilo kakvih nedoumica u vezi sa komunikacijskim i jezično-govornim vještinama vašeg djeteta, nikada nije suviše rano da potražite stručno mišljenje.
Roditelji bi trebali da odvedu dijete na prvi pregled kod logopeda ukoliko primjećuju da ima:
Logoped će na pregledu procijeniti je li dijete ima poremećaj u jezično-govornom i komunikacijskom razvoju i odrediti terapiju ili dati upute kako da se sa djetetom radi kod kuće. Od izuzetne je važnosti da roditelji budu aktivno uključeni u čitav proces i da redovno vježbaju sa djetetom kako bi se što bolje stimulirala djetetova govorna komunikacija i sama terapija bila što uspješnija.
Odrasli sa neurološkim oštećenjima (npr. pacijenti nakon moždanog udara ili koji boluju od Parkinsonove bolesti ili multiple skleroze) također treba da potraže pomoć logopeda kako bi nadoknadili jezičke vještine i naučili druge načine komunikacije.